Městská plavecká hala v Lounech
Čestné uznání
Bazén v Lounech v sobě spojuje krásu architektonického návrhu i kvalitu stavebního provedení. Vypořádat se po technické stránce s kombinací 7 m vysokých prosklených ploch, dřevěného obkladu, pohledového betonu, oceli a chlorované vody nebylo nic snadného. Stavba je navíc energeticky úsporná. Velkoryse otevřená bazénová část směrem na jih s výrazně přetaženou střechou není jen estetický prvek. V létě brání přehřívání a v zimě naopak umožnuje maximální zisky sluneční energie. Funkční uspořádání, materiálové řešení i kvality provedení realizace, včetně detailů, jsou u této stavby opravdu mimořádné.
Více o stavbě
Hmota je šikmo seříznutá na jižní straně, kterou se plně otevírá směrem do parkové plochy. Z exteriéru je budova obložena zavěšenými hliníkovými deskami v černé barvě, měřítko plných ploch je zjemněno grafikou různoběžných drážek. Kontrast na řezové rovině přetaženého kšiltu je zvýrazněn změnou materiálu v šikmém kšiltu – otevřený interiér haly je obložen modřínovými prkny na dřevěné podkonstrukci.
Objekt je dvoupodlažní, obě podlaží jsou přístupná bezbariérově z terénu, čehož bylo dosaženo využitím terénního zlomu. Do vyššího podlaží je umístěna bazénová část a wellness, které jsou propojeny centrálním barem. Prostorná bazénová hala je plně otevřená směrem na jih a dovoluje proniknout paprskům zimního slunce hluboko do interiéru. Nadměrnému přehřívání v létě je zamezeno výrazným přetažením střechy. Na hranici mezi exteriérem a interiérem vzniká velké napětí, které obrazně řečeno zvlnilo závoj prosklené fasády. Převýšené skleněné tabule dosahují bezmála 7 metrů.
Saunová část je umístěna na opačnou stranu a je zakončena venkovní ochlazovací terasou, která nabízí krásný výhled na panorama Českého středohoří. Do spodního podlaží jsou umístěny šatny, posilovna a potřebné technické a administrativní zázemí. Horizontální charakter objektu je doplněn vertikálou tobogánové věže, která slouží nejen pro dosažení startu tobogánu, ale je také skvělá pozorovatelna okolní kopcovité krajiny. Konstrukce stavby je monolitická železobetonová, nosná konstrukce zastřešení haly o rozponu 20 m je z dřevěných lepený vazníků. V místě proskleného pláště jsou vazníky uloženy na ocelové sloupy.
Hodnocení poroty
Skloubení krásy a funkčnosti díky zdařilé realizaci od konstrukčního řešení železobetonové monolitické konstrukce a zastřešení dřevěnými lepenými vazníky po stavební řešení hliníkové a prosklené fasády, bazénové a wellness technologie a interiérové vybavení. To vše porota ocenila u této sportovní stavby pro širokou veřejnost.
Na otázky odpovídá
Ing. Jan Štoncner
hlavní stavbyvedoucí
Metrostav a.s.
Jak těžké bylo se po technické stránce vypořádat s velkorysým architektonickým řešením v prostředí s chlorovanou vodou?
Použité materiály byly náročné na kvalitu provedení včetně zpracování dílenské dokumentace. Vzorky a prototypy se předkládaly ke schválení. Např. bazénová keramika se speciálními tvarovkami zde měla premiérové použití. Vnitřní prostředí bazénů je samostatným problémem vždy. Vzhledem k vysoké koncentraci chloru klade důraz na používání mimořádně odolných materiálů, zejména ocelových a nerezových výrobků, jejichž chemické složení musí být do tohoto agresivního prostředí vhodné, resp. opatřeno vhodnou povrchovou úpravou. Specifikem této zakázky byla první vlna koronavirové pandemie. Přes komplikace s dodávkami materiálů a výrobků ze zahraničí se výstavba nezastavila a pokračovala dle harmonogramu až do úplného finále.
Co bylo na této stavbě nejlepší?
Nejsilnějším momentem výstavby byla samozřejmě úspěšná kolaudace a uvedení do provozu, kdy jsme sami mohli vyzkoušet funkčnost dokončeného objektu i pohodu v něm a následně pozorovat nadšené reakce prvních návštěvníků. Tato nálada trvá dodnes, kdy návštěvnost je nad očekávání.
Máte informace o tom, jak tento bazén funguje tři roky po otevření?
Bazén splňuje energetické předpoklady a vzhledem k jeho vysoké návštěvnosti jsou jeho ekonomické ukazatele lepší, než byl původní předpoklad.
Fotogalerie
Více o stavbě
Číslo přihlášky: 10
- Lokalita
- Rakovnická 2505, Louny
- Typ stavby
- Pozemní stavby
- Přihlašovatel
- Ing. Jan Štoncner (0007919, IP00) – hlavní stavbyvedoucí, oblast Praha
- Projektant
- DKarchitekti, s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. arch. David Kudla
- Ing. arch. Filip Malý
- Ing. arch. Monika Dorňáková
- Zhotovitel
- Metrostav a.s.
- Zaměstanci
- Ing. Jan Štoncner (0007919, IP00) – hlavní stavbyvedoucí
- Ing. Martina Zahradníková – přípravářka realizace
- Ing. Vladimír Nitsch (0401264, TP00) – příprava zakázky
- Stavebník
- Město Louny
- Technický dozor
- TELMONT Nymburk s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. Otakar Otta
- Zahájení projektových prací
- leden 2018
- Vydání stavebního povolení
- březen 2018
- Počátek výstavby
- listopad 2018
- Dokončení
- září 2020
- Cena bez DPH
- 218 940 671 Kč
- Ocenění
- Stavba roku, 2021
- Stavba roku Ústeckého kraje, 1. místo, 2021
- Fotografie
- Metrostav a.s., Zdeněk Beckert, Lounská správa plaveckých areálů