Centrum energetických a environmentálních technologií – explorer (CEETe) v Ostravě Porubě
Projekt CEETe reflektuje nejnovější trendy v oblasti výzkumu a vývoje energetických technologií. Je unikátním experimentálním zařízením, které příkladně demonstruje výsledek úspěšné mezisektorové spolupráce výzkumu a vývoje v oblasti udržitelné energetiky. Jeho cílem je transfer inovačních technologií pro zajištění energetické soběstačnosti a surovinové nezávislosti v evropském kontextu. Budova je zasazená do kontextu univerzitního kampusu, mezi pavilon IET a areál mateřské školy a představuje harmonickou součást širšího urbanistického plánu, který respektuje a obohacuje okolní prostředí.
Více o stavbě
Z architektonického hlediska je CEETe navržen jako komplex skládající se z hlavní budovy a doplňkové budovy pro vodíkovou stanici. Hlavní budova, se svými čtyřmi nadzemními podlažími, je orientována ve směru JZ-SV. Čtvrté nadzemní podlaží se nachází pouze v centrální části budovy nad vstupem a je akcentováno barevným a materiálovým řešením. Materiálové řešení fasády využívá předsazené konstrukce pro instalaci fotovoltaických panelů, kombinující tmavě šedé až černé barevné provedení se žlutými akcenty. Výjimku tvoří severovýchodní fasáda, kde je navržena zelená stěna s intenzivní zelení, doplněná o svítící logo CEETe.
Nosnou konstrukci tvoří monolitická železobetonová skeletová konstrukce se ztužujícím jádrem, navržená s nepravidelnou konstrukční modulovou sítí. Toto řešení zajišťuje vysokou míru flexibility interiéru a umožňuje adaptaci na různé výzkumné a vývojové aktivity. Obvodové zdivo z lehkého keramického betonu, společně se zelenou fasádou, přispívá k optimálnímu vnitřnímu klimatu a udržitelnosti celého objektu.
Provozní řešení objektu zahrnuje unikátní výzkumné zázemí, které je plně vybaveno pro výzkum a vývoj v oblasti efektivního využití alternativních paliv, vodíkových technologií a technologií využitelných v rámci decentralizované a dekarbonizované energetiky. V laboratořích jsou instalována výzkumná poloprovozní zařízení na pyrolýzní a plazmatické zplyňování, technologie pro výrobu vodíku pomocí elektrolýzy vody, skladování vodíku a využití vodíku pro výrobu elektrické energie pomocí palivových článků, Dále je budova vybavena širokým spektrem zdrojů elektrické a tepelné energie a bateriového akumulačního systému, což tvoří unikátní multizdrojovou energetickou platformu pro výzkum v oblasti moderních mikrosítí s možností ostrovního provozu.
Celá budova je řízena pomocí decentralizovaného řídicího systému, který umožňuje rychlou adaptaci provozu na vývoj disponibility energie z jednotlivých zdrojů, ale také dokáže reagovat na vývoj cen jednotlivých vstupních komodit. CEETe je inovačním polygonem, který představuje budoucnost energetiky a prostředí, odvrací se od fosilních paliv a zaměřuje se na udržitelnost dle konceptu cirkulární energetiky.
Budova pro vodíkovou stanici, umístěná vedle hlavního objektu, je realizována jako lehká ocelová konstrukce s jednopodlažním půdorysem. Tento objekt slouží k umístění technologií plnící a tlakové stanice vodíku. Jeho architektonické a stavební řešení, včetně barvy a materiálů, je pečlivě sladěno s hlavním objektem. Tepelná bilance stavby reflektuje potřeby ohřevu a chlazení prostřednictvím efektivních systémů, včetně výměníkových stanic a kogeneračních jednotek. Tyto systémy jsou navrženy tak, aby poskytovaly potřebné množství tepla a chladu s maximální účinností a minimalizovaly energetickou náročnost budovy.
V důsledku těchto opatření je CEETe zařazeno do vysoké třídy energetické efektivity, což je v souladu s cílem projektu podporovat udržitelný rozvoj a redukci emisí CO². Projekt CEETe tak představuje přelom v aplikaci pokročilých materiálů a technologií ve stavebnictví, s hlubokým ohledem na ekologii a energetickou efektivitu. Jeho realizace přispívá nejen k rozvoji vědeckých poznatků v oblasti energetiky, ale také k proměně urbanistického kontextu, ve kterém se nachází.
BIM
Objekt byl paralelně spolu s technologiemi navrhován pomocí technologie BIM. Informační model budovy, který byl zpracován umožnil kvalitní spolupráci při procesu navrhování a připravil stavbu k plynulejšímu provozu a údržbě.
Využití dešťových vod
Dešťová voda je sváděna do akumulační nádrže, ze které je dále rozváděna samostatnými okruhy a je využívána na splachování WC a pisoárů. Samostatné okruhy jsou vytvořeny i pro zálivku zelené střechy a výrobu vodíku.
Fasáda
Fasáda objektu je tvořena fotovoltaickými panely osazenými do sloupkopříčkového rastrového systému. Nosný rastr fasády je kotven do obvodových stěn nebo k ocelové konstrukci v úrovni 3. NP. Fotovoltaické panely jsou umístěny na fasádách, kde mohou získávat sluneční energii. Jediná fasáda bez fotovoltaických panelů je tudíž severovýchodní, kde byla navržena zelená fasáda o celkové ploše 193,0 m². Je navržen modulární systém sestávající z boxu s vysazenou intenzivní zelení včetně nosné podkonstrukce a drenážního systému s vlastní technologickou stanicí.
Soběstačná budova
Objekt je navržen tak aby byl schopen využívat energie, které jsou produktem technologických procesů odehrávajících se v experimentálních laboratořích (např. odpadní teplo, elektrická energie, plyn, …). Tato budova je tudíž schopna fungovat bez vnějších zdrojů energie.
Měření a regulace
Budova oplývá systémem pro měření a regulaci technologických procesů, které se zde nacházejí. Navržen je koncepčně tak, aby byl schopen řídit vstupy a výstupy technologií a požadavky budovy.
Strategické umístění
Objekt je v rámci areálu kampusu umístěn tak, aby byl schopen akumulovat energie a distribuovat je dál do kampusu.
Provazba s výukou na VŠB
Při návrhu byla zohledněna možnost využití technologií pro názornou výuku studentů i veřejnosti, a proto bylo technologické zařízení budovy ponecháno tak, aby byly použité technologie exponovány pro názornou výuku.
Fotogalerie
Více o stavbě
Číslo přihlášky: 40
- Lokalita
- kampus VŠB-TUO, Studentská 6246/21, Ostrava – Poruba
- Typ stavby
- Pozemní stavby
- Přihlašovatel
- Ing. Martin Cieślar (1103987, IP00) – hlavní projektant, oblast Ostrava
- Projektant
- Chválek ateliér s.r.o.
- Zaměstanci
- Iva Sotolová – projektant
- Ing. arch. Martin Chválek, MBA (01081, A.0) – architektonický návrh
- Ing. arch. Hana Kluchová – architektonický návrh
- Zhotovitel
- Gemo a.s.
- Zaměstanci
- Ing. Dominik Procházka (1006384, IP00) – hlavní stavbyvedoucí
- Stavebník
- Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Centrum ENET
- Technický dozor
- Flagro a.s.
- Zaměstanci
- Ing. Petr Borýsek (1100161, TP00)
- Zahájení projektových prací
- červenec 2020
- Vydání stavebního povolení
- duben 2021
- Počátek výstavby
- prosinec 2021
- Dokončení
- srpen 2023
- Cena bez DPH
- 371 073 019 Kč