STAGES HOTEL Prague u O₂ areny v Praze
Čestné uznání
STAGES HOTEL Prague byl postaven především jako komfortní zázemí O₂ areny, která je se svým kruhovým půdorysem pomyslným protipólem hotelu. Nekonvenční tvar a světelné LED instalace jsou přejaty právě z O₂ areny a evokují pocit velkolepé show.
Více o stavbě
Stages Hotel Prague se nachází v Praze 9, v těsném sousedství O₂ areny, kongresového centra O₂ Universum a stanice metra Českomoravská. Byl dokončen v roce 2021, má sedm nadzemních podlaží a nabízí celkem 300 pokojů včetně 27 apartmá, dále BACKSTAGE RESTAURANT a BACKSTAGE BAR s venkovními terasami, šest multifunkčních konferenčních místností, Music lounge, fitness centrum a podzemní parkoviště pro 100 vozidel. Vnitřní společenské prostory přímo navazují na centrální otevřené atrium se zelení a na vnější piazzettu, která hotel propojuje se sousedními budovami a s nově vzniklou pěší zónou.
Urbanistické souvislosti
Hotel je součástí velkého územního celku – revitalizace území bývalých výrobních hal ČKD, známé pod názvem Zelený ostrov.
Historické a kulturní souvislosti
Originální lustry z atypických baněk z foukaného skla z bývalého hotelu Praha jsou použity v kongresové části hotelu. Další zvolené materiály jsou blízké nastavenému industriálnímu stylu – přiznané pohledové betonové konstrukce a instalace technologií pod stropem, plechové obklady, heraklit, teraco, dřevo. Tyto materiály jsou doplněny textilem v jemných barvách a interiérovou dekorační zelení s různými způsoby instalace, plynule navazující na otevřené vnitřní zelené atrium.
Stavebně konstrukční řešení
Nosná konstrukce budovy byla navržena jako železobetonová monolitická. V suterénu je dispozičně výhodné ortogonální uspořádání podpor s důrazem na co největší flexibilitu. Horní patra kruhového půdorysu mají svislé nosné prvky orientované radiálně. Stropní deska nad 1.PP tvoří přechodovou konstrukci mezi oběma konstrukčními systémy. Budova je založena plošně na základové desce podporované v místech velkých zatížení velkorozměrovými pilotami. Obvodové konstrukce tvoří rastrová hliníková prosklená fasáda. V rámci přípravy a realizace byla použita metodika BIM. Kompletní projektová dokumentace zpracována v 3D Revit. Využito při realizaci a provozu pomocí software Dalux pro řízení projektu, koordinaci prací a řešení závad.
Hodnocení poroty
Porota ocenila realizaci a kvalitu celého díla i stavebního detailu. Návštěvníka osloví již v hotelové hale zdařilé pohledové betonové konstrukce a přiznaná instalace technologií pod stropem.
Na otázky odpovídá
Miroslav Stříbrný
manažer projektu
SYNER, s.r.o.
Co byste na této realizaci označil za inženýrské umění?
V rámci procesu výstavby stojíme my, zhotovitelé, na samém konci řetězce: architekt má vizi, projektant návrh řešení, ale skutečná realizace je až na stavařích. V případě Stages Hotel Prague byla složitá technická řešení hned dvě. Jednak jsme museli vyhovět přísným akustickým požadavkům samotných pokojů provozovatele hotelového řetězce. Přeci jen, hotel je v těsném sousedství O₂ areny a ubytovaní hosté budou očekávat komfort a klid. Jednak kvůli zatraktivnění vzhledu objektu jsme museli realizovat výrazné vykonzolování budovy nad hlavním vstupem. O to více mě těší, že jsme si s tím poradili.
Je 1,214 mld. Kč původně předpokládaná cena, nebo došlo k jejímu navýšení?
Za svoji téměř třicetiletou pracovní kariéru jsem se nesetkal se stoprocentním projektem. Takže i v tomto případě došlo k částečnému navýšení původně odhadované ceny, a to z důvodu změn v projektové dokumentaci, které byly vyvolány novými požadavky budoucího provozovatele hotelu.
Mezi zahájením projektových prací a získáním stavebního povolení uplynulo tři a půl roku. Realizace trvala jen dva roky. Je to u takto velké zakázky za 1,2 mld. Kč dlouhá, nebo krátká doba?
Naše společnost má za sebou už řadu miliardových staveb různého zaměření – multifunkční areály, obchodní centra, bytové rezidence, výrobní závody či testovací polygon. A byť stavební práce „spadly“ do covidových let, domnívám se, že doba dvou let odpovídá náročnosti a rozsahu projektu.
Na tomto projektu jste si vyzkoušeli práci BIM. Byla na stavbě i papírová dokumentace, nebo jen digitální?
Při výstavbě byla samozřejmě k dispozici i papírová dokumentace. BIM byl pro nás přínosem především z hlediska koordinace TZB a samotné orientace ve stavbě. S BIM jsme tehdy pracovali především na úrovni kolegů z technické přípravy. Dnes BIM na vybraných stavbách používají i kolegové z výroby. Papírová dokumentace má i dnes stále své uplatnění na jednáních ve vztahu stavebník x technický dozor stavebníka x generální dodavatel a subdodavatelé.
Jaké problémy nebo vady jste odstraňovali po dokončení?
Jako zásadní problém vnímám odladění náročných požadavků na profesi měření a regulace. Tato oblast je totiž úzce spojena s rezervačním systémem provozovatele hotelu, proto nastavení správné koordinace topení, chlazení, větrání nám nějakou dobu v rámci zkušebního provozu zabralo.
Jste spokojený s výsledkem?
Ze zvědavosti jsem si po pár měsících od otevření sám soukromě objednal pokoj a musím konstatovat, že jak prostředí, tak i kvalita služeb mě utvrdily v tom, že musíme být skutečně hrdí na naši společnou práci.
Mohl byste stručně popsat v čem je tato stavba mimořádná?
Budova je výjimečná určitě svým tvarem dutého válce. Nekonvenční tvar, přejatý právě z půdorysu O₂ areny, tvůrce inspiroval k použití prvků, jako je systémové lešení aplikované netradičním způsobem, nebo světelné LED instalace evokující pocit zázemí pro velkolepou show. I další zvolené materiály jsou blízké nastavenému industriálnímu stylu – přiznané pohledové betonové konstrukce a instalace technologií pod stropem, plechové obklady, heraklit, teraco, dřevo. Tyto materiály jsou doplněny textilem v jemných barvách a interiérovou dekorační zelení s různými způsoby instalace, plynule navazující na otevřené vnitřní zelené atrium.
Předání ceny
Fotogalerie
Více o stavbě
Číslo přihlášky: 15
- Lokalita
- Českomoravská 19a, Praha 9 - Vysočany
- Typ stavby
- Pozemní stavby
- Přihlašovatel
- Miroslav Stříbrný (ČKAIT 0501124, TP00) – manažer projektu, oblast Liberec
- Projektant
- AED project, a.s.
- Zaměstanci
- Ing. Zbyněk Ransdorf (ČKAIT 0007956, IP00) – hlavní inženýr projektu
- Ing. Ivo Karlický (ČKAIT 0007405, IP00) – hlavní inženýr projektu
- Zhotovitel
- SYNER, s.r.o.
- Zaměstanci
- Miroslav Stříbrný (ČKAIT 0501124, IP00) – manažer projektu
- Stavebník
- Bestsport a.s.
- Technický dozor
- norman rourke pryme, s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. Jan Větvička
- Zahájení projektových prací
- září 2016
- Vydání stavebního povolení
- duben 2019
- Počátek výstavby
- červen 2019
- Dokončení
- říjen 2021
- Cena bez DPH
- 1 214 000 000 Kč
- Ocenění
- Stavba roku, 2022
- Česká cena za architekturu, 2022
- Shining Star Award v regionu EMEA, 2023
- Česká cena za architekturu, 2022
- Fotografie
- STAGES HOTEL Prague