Rekonstrukce synagogy a rabínského domu č.p. 200 v Žatci
Cena veřejnosti
Druhá největší synagoga v Čechách a sousední rabinát vyhořely v roce 2002. Dnes mají nové střechy, okna, dveře, na obnovenou fasádu se vrátily zdobné historické prvky včetně vitráží, nové jsou rozvody sítí, vnitřní omítky, podlahy, stropy. Bývalé židovské duchovní místo se proměnilo v moderní kulturní prostor a muzeum s novými expozicemi.
Více o stavbě
Nejprve bylo nutné vyklidit a staticky zajistit bývalý rabinát, který byl poškozen po prodělaném požáru a značném zatékání. V několika místnostech došlo ke zřícení původních dřevěných stropů, které byly napadeny dřevokaznými houbami a škůdci. Při oklepávání stávajících omítek na stropech bylo zjištěno, že zbývající dřevěné stropní konstrukce jsou rovněž značně napadeny od dřevokazných hub a škůdců a zcela ztratily potřebné statické funkce.
Jelikož podle podmínek NPÚ se měly provést stropní konstrukce opět z masivních dřevěných trámů, bylo nutné provést ošetření zdiva a zhlaví od možných pórů dřevokazných hub. Původně navržené ošetření ohněm (opálení) zhlaví a okolního zdiva zhotovitel stavby vyhodnotil jako riskantní a ošetřil zdivo a zhlaví pomocí mikrovlnné technologie. Ta umožnila ošetření zdiva s hloubkovou likvidací případných chorobných pórů dřevokazných hub.
Bylo nutné opravit vnější obálku obou budov a provést sanaci soklu. Zhotovitel doporučil použít novou šetrnou metodu odsolení zdiva pomocí stříkané celulózy. Po nástřiku mokré celulózy na očištěné zdivo je tato několik dní ponechána na zdivu a provlhčována, čímž absorbuje nežádoucí minerály. Následně se provede oškrábání, případně vysokotlaký oplach a tento postup se opakuje 3krát. Posléze odběry a výsledky laboratorního testu byly výborné, zdivo bylo odsoleno a bylo možné provést aplikaci materiálů pro provedení soklu. Tato metoda byla zvolena hlavně z důvodu nedestrukce a šetrného ošetření nesoudržného kamenného soklu.
Restaurování i repliky
Repliky vitrážových oken s židovskými motivy vrátily stavbám původní vzhled. Restaurátorské práce pokračovaly na vnější obálce budovy, převážně na synagoze. Došlo k téměř kompletnímu odstranění omítek a aplikaci nových. Na zdobené fasádě byly obnoveny šambrány kolem oken. Byla doplněna profilace vstupního portálu a kamenných palisád průčelí, sgrafitové ornamentálními motivy. Průčelí synagogy zdobí na věžích pozlacené Davidovy hvězdy. Provedeny byly rovněž restaurátorské práce na kamenických prvcích. Došlo k restaurování původních gotických portálů ve sklepích rabínství, restaurování kamenných schodišť, proscénia se schodištěm i teracové podlahy. V synagoze byla nahrazena část poškozené cementové dlažby hlavního sálu použitou replikou této dlažby. V místě původních lavic došlo k vybourání betonové desky a nahrazení ručně vyráběnými půdovkami.
V hlavním sálu synagogy došlo ke kompletnímu provedení vápenných omítek včetně štukování a zdobení portálu a hlav v průčelí sálu.
V budově synagogy byly montovány repliky masivních dřevěných dveří, repasovány původní vstupní dveře a byly provedeny rozsáhlé zámečnické konstrukce, například oplechování nosných sloupů ochozu, na kterém je montováno plošné zábradlí s provedenými výpalkami se židovskou tematikou.
V budově rabínství byly montovány repliky masivních dveří a špaletových oken. Provedeny masivní podlahy z nepravidelných masivních palubkových prken. Na chodbách byly položeny repliky cihelných dlažeb, instalace litinového zábradlí. Provedena horizontální vitráž nad vnitřním schodištěm.
Na otázky odpovídá
Daniel Lipert
manažer projektu
Metrostav a.s.
Co bylo na této realizaci technicky a konstrukčně nejnáročnější?
Technicky náročné bylo hlavně provedení statického zajištění poškozených míst. Jelikož v části objektu rabínství byly zříceny stropy a museli jsme je demontovat a provádět statické zajištění prasklých kleneb.
Co byste na této realizaci označil za opravdové inženýrské umění?
Za umění osobně považuji citlivě zvolený architektonický záměr, kdy se kombinuje sklo, ocel, kámen a keramika v sálu synagogy. V úzké spolupráci s architektem jsme řešili vizuální provedení oplechování sloupů, okrasné zábradlí ochozu, zámečnické zpracování dveří. Provádění vitráží pro mě byla profesní novinka a velká zkušenost s tím, co vše se dá udělat.
Proč mezi vydáním povolení a zahájením stavby uplynulo skoro sedm let?
Původní projektová dokumentace a stavební povolení byly již z roku 2013, ale předpokládaly jiné užívání a nebylo možné na toto čerpat dotační podporu. Proto došlo ke změně účelu využití, přepracování projektové dokumentace. Bez získání finanční dotace by totiž nebylo možné stavbu zahájit. Stavebník je soukromá osoba, která by na plnou hodnotu potřebnou pro provedení rekonstrukce finančně nedosáhla, proto se čekalo na spolufinancování.
Stavbu jste dokončili jen dva roky po zahájení. Můžete stručně popsat recept na takto rychlou realizaci tak mimořádné stavby?
Uvedené dva roky stavby byly krásné, ale zároveň náročné. Práce probíhaly de facto bez přerušení v době covidu, o víkendech a svátcích, jediné přerušení jsme udělali v době vánočních svátků. Hlavním úspěchem, proč se stavbě časově vedlo, byla celková příprava projektové dokumentace, kterou si zajišťoval objednatel. Dále celkový realizační tým, jak ze strany naší, tedy zhotovitele, ale také stran TDS, AD a vlastníka, byla snaha stavbu posouvat stále dopředu, tedy nastalé situace na stavbě se vyřešili de facto ihned bez zbytečných průtahů. Tedy tato reakční doba byla pro řešení problematik stavby, ale také vzorkování a dořešení výrobní dokumentace klíčová. Rovněž jsem měli štěstí na naše dodavatele na stavbě, kteří stavbu měli jako prioritu, jelikož přátelské prostředí a výjimečnosti této stavby byly také značným hnacím motorem pro hladký průběh stavby.
Byla cena realizace 48 mil. bez DPH i cena předpokládaná?
Ano. Jednalo se o kompletní provedení rekonstrukce včetně restaurátorských prací a TZB. V rámci naší dodávky nebylo jen vybavení pro zajištění expozic a samotná expozice, tu si stavebník prováděl samostatně.
Jak jste spokojený s kvalitou stavby dva roky po jejím dokončení? Museli jste odstraňovat nějaké zásadní závady?
Musím říci, že na stavbě se prozatím neobjevily žádné komplikace, které jsme museli řešit jako reklamaci kvality. Objevily se drobné neduhy v regulování vytápění, jinak je dílo zatím bez problémů a stavebníkovi plně slouží.
Předání ceny
Fotogalerie
Více o stavbě
Číslo přihlášky: 37
- Lokalita
- Dlouhá ul. 200, Žatec
- Typ stavby
- Pozemní stavby
- Přihlašovatel
- Daniel Lipert (ČKAIT 0402600, TP00) – manažer projektu, oblast Ústí nad Labem
- Projektant
- Huml&Vaníček ateliér pro architekturu a provádění staveb
- Zaměstanci
- Ing. Pavel Huml (ČKAIT 0300046, IP00) – hlavní projektant
- Ing. arch. Jiří Vaníček – hlavní projektant
- Spolupráce
- Vladimír Martinovský
- Zaměstanci
- Vladimír Martinovský (ČKAIT 0300760, SP00) – technický dozor stavebníka
- Zhotovitel
- Metrostav a.s.
- Zaměstanci
- Daniel Lipert (ČKAIT 0402600, TP00) – vedoucí projektu a manažer projektu
- Stavebník
- Ing. Daniel Černý
- Zahájení projektových prací
- duben 2013
- Vydání stavebního povolení
- říjen 2013
- Počátek výstavby
- duben 2020
- Dokončení
- sepen 2022
- Cena bez DPH
- 48 212 802 Kč
- Ocenění
- Cena Patrimonium pro futuro, 2023
- Fotografie
- Metrostav a.s.