Masaryčka – revitalizace brownfieldu Masarykova nádraží v Praze
Čestné uznání
Masaryčka, vlajková loď společnosti Penta Real Estate, vyrostla v těsné blízkosti historické budovy Masarykova nádraží v Praze. Unikátní organická budova se zlatým pláštěm od světoznámého ateliéru Zaha Hadid se stala novou dominantou místa a oživila bývalý brownfield. Architektonický návrh byl velikou výzvou pro české realizační firmy, a to hned v několika ohledech. Nároky na přesnost provedení byly oproti běžným stavbám mimořádné.
Více o stavbě
Masaryčka, vlajková loď společnosti Penta Real Estate, vyrostla v těsné blízkosti historické budovy Masarykova nádraží v Praze. Unikátní organická budova se zlatým pláštěm od světoznámého ateliéru Zaha Hadid se stala novou dominantou místa a oživila bývalý brownfield. Architektonický návrh byl velikou výzvou pro české realizační firmy, a to hned v několika ohledech. Nároky na přesnost provedení byly oproti běžným stavbám mimořádné.
Součástí revitalizace okolí Masarykova nádraží v Praze, která probíhala posledních téměř deset let, byly kromě nové budovy Masaryčky i opravy historických budov Masarykova nádraží samotného, výstavba nového hotelu The Cloud One v Hybernské ulici, konverze sousední památkově chráněné budovy bývalé pošty a také rozsáhlé generální rekonstrukce okolních veřejných prostranství v ulicích Na Florenci, v Havlíčkově ulici, v Hybernské ulici a na náměstí vedle nádraží, nový design vstupů do metra, výsadba stromořadí a související zeleně. Vše nakonec propojí platforma pro pěší s rozsáhlým parkem nad kolejištěm nádraží, tento záměr aktuálně realizuje Správa železnic.
Jako úskalí se ukázala také volba materiálu na plášť budovy, a ideální odstín zlaté – probíhaly rozsáhlé testy, aby byl konečný výsledek perfektní, a budova vypadala skvěle za každého počasí, za každého světla a aby obstála i s odstupem času. Pohledová část je opatřená eloxem v odstínu GOLD 30. Samostatnou kapitolou pak bylo řešení uchycení jednotlivých dílců fasády – je jich okolo 3 000 kusů a téměř každý z nich je unikátní, jinak zahnutý. Ukotveny jsou pomocí 3D ocelové podkonstrukce kotvené do nosného železobetonu. Jednotlivé 3D panely jsou pak ještě vyztuženy příčnými žebry.
Budova byla navržena jako maximálně úsporná, udržitelná a získala certifikát LEED Platinum. Budova využívá chytré systémy řízení vytápění i chlazení, aby byla spotřeba energie co nejnižší. Hybridní ventilační systém využívá odpadní teplo z budovy a samozřejmě se nešetřilo ani na izolaci pláště budovy a kvalitě zasklení.
Budova (i přilehlá ulice Na Florenci) má rozsáhlý systém sběru dešťové vody (s nádržemi o objemu 160 m³. Systémy pro recyklaci šedé vody umožňují zavlažování rozsáhlé zeleně na budově (400 dřevin, 20 tisíc rostlin) i nových stromořadí v okolí. Rozsáhlá zeleň zajistí příjemnější klima v okolí i ochlazování budovy v létě, čistější vzduch a samozřejmě přispívá i k biodiverzitě okolí.
- Plocha řešeného území: 6 407 m²
- Obestavěný prostor – podzemní část: 55 550 m³
- Obestavěný prostor – nadzemní část: 122 080 m³
- Počet parkovacích stání: 155
- Čisté podlažní plochy:
- Kancelářské plochy: 20 155 m²
- Obchod, služby a stravování: 5 259 m²
Hodnocení poroty
Porota ocenila konstrukční detail, preciznost a dokonalost stavebních prací při realizaci monolitických konstrukcí a unikátní fasády z prostorových křivek.
Na otázky odpovídá
Ing. Petr Palička
Country Managing Director
Penta Real Estate s.r.o.
Penta Real Estate s.r.o. jste po 17 letech letos v červenci opustil. Masaryčka byl jeden z posledních projektů, který pod Vaším vedením vznikl. Jaké to bylo?
Já jsem byl v pozici generálního ředitele naší firmy od jejího založení, takže pod mým vedením vznikla celá řada velkých projektů včetně sousedního Florentina. Masaryčka ale byla jediná a stala se vlajkovou lodí naší společnosti. Věnoval jsem jí opravdu mimořádnou pozornost. To, že jsem autorizovaným inženýrem, mi dávalo určitý přehled a nadhled nad celou fází výstavby.
Jak moc bylo těžké zhmotnit návrh Zaha Hadid do reálné stavby?
Stavba Masaryčky byla technicky velmi složitá jednak po stránce monolitické konstrukce, neboť obsahovala řadu šikmých prvků, jednak po stránce technologií. Byly zde použity vyspělé enviroment friendly technologie. Za vrchol inženýrského umu lze považovat především fasádu. Ta je skutečně unikátní, protože mnoho jejích částí tvoří prostorové křivky
Při detailním návrhu prováděcí dokumentace fasády musely být použity programy, které se jinak využívají v automobilovém průmyslu. Především na čelní části budovy mají všechny části fasády specifický tvar a jsou nezaměnitelné.
Mezi zahájením projektových prací včetně archeologického průzkumu a vydáním stavebního povolení uplynuly zhruba čtyři roky. To je docela krátká doba na přípravu tak mimořádné organické stavby uprostřed pražské památkové rezervace. Co bylo největším problémem při získání rozhodnutí o umístění stavby a při získání stavebního povolení?
Je zajímavé, že z Vaší otázky vyplývá, že těch 10 let, které uplynuly od představení návrhu, po jeho zrealizování, je vlastně málo. Tak architektům a inženýrům z ateliéru ZHA to tak rozhodně nepřipadalo. Mají zkušenosti z mnoha zemí světa, a pomalým tempem přípravy stavby byli docela zaskočeni. Nicméně, samozřejmě nejsložitější, ale přitom seriózní diskuze jsme měli s památkáři. Pro mnoho z nich bylo nepředstavitelné, že vedle památkově chráněné budovy Masarykova nádraží bude stát moderní budova Masaryčky, a navíc ještě budova organických tvarů. A samozřejmě, jak už je v Praze bohužel zvykem, velké potíže jsme měli s některými destruktivními spolky, které se zabývají bržděním prakticky čehokoliv.
Stavbu jste dokončili jen rok a půl po vydání stavebního povolení. Můžete stručně popsat recept na takto rychlou realizaci tak mimořádné stavby?
Výhodou výstavby pomocí Construction Managementu je, že nepotřebujete kompletní prováděcí dokumentaci na začátku stavby, protože při provádění pilot nemusíte mít prováděčku např. slaboproudů, či vzduchotechniky. V praxi to znamená, že ještě před vydáním stavebního povolení můžete s poměrně velmi malým rizikem projektovat spodní stavbu, a po nabytí právní moci okamžitě začít. V průběhu výstavby pak pracujete na dalších částech projektové dokumentace a tendrujete další firmy.
Byla cena realizace 2,5 mld. bez DPH i cena předpokládaná?
Cena projektu v průběhu výstavby mírně narostla, především fasáda se ukázala složitější a dražší, než byl předpoklad, ale udrželi jsme se v rozpočtové rezervě. To je také jedna z výhod Construction Managementu - dobrá možnost řízení nákladů.
Byla v rámci přípravy a realizace byla použita metodika BIM?
Metodika BIM byla při přípravě i realizaci samozřejmě použita. Zpracovaná dokumentace se dále využívá při správě budovy. Výhody BIM jsou mnohé, za všechny je možno zmínit přesnost, snadnou kontrolovatelnost, přehlednost a tím samozřejmě ve svých důsledcích i úsporu nákladů.
Jak se Vám spolupracovalo s hlavním projektantem studiem Jakuba Cíglera? Jak probíhal autorský dozor i prováděný londýnským atelierem Zaha Hadid Architects?
Se spoluprací s JCA máme bohaté zkušenosti, takže se nám s nimi pracovalo dobře. U ateliéru ZHA jsme zase využili výhody, že architektem projektu byl český architekt Jakub Klaška, takže spolupráce v průběhu stavby byla snadná a také byla výborná.
Jak pokračuje realizace dalších etap, které mají na tuto první etapu navazovat?
Další etapy rozvoje Florence jsou podmíněny odsouhlasením změny územního plánu, která stále ještě není. Nicméně, protože se Penta stala vlastníkem všech potřebných pozemků, jsem přesvědčen o tom, že okamžitě po schválení změny ÚP budou práce na přeměně okolí Florence pokračovat.
Jak jste spokojený s kvalitou stavby rok po jejím dokončení? Museli jste odstraňovat nějaké zásadní závady?
Jako na každé velké stavbě se drobné závady vždy vyskytnou. Nicméně, žádné zásadní problémy, či potřeby oprav se dosud neobjevily a věřím, že ani neobjeví.
Předání ceny
Fotogalerie
Více o stavbě
Číslo přihlášky: 67
- Lokalita
- Na Florenci 2139/2, Praha 1
- Typ stavby
- Pozemní stavby
- Přihlašovatel
- Ing. Petr Palička (ČKAIT 0004576, IM00) – Country Managing Director, oblast Praha
- Projektant
- Jakub Cigler Architekti
- Zaměstanci
- doc. Ing. arch. Jakub Cigler, Int'l. Assoc. AIA (ČKA 00195, A.0) – hlavní projektant
- Zhotovitel
- výstavba probíhala Construction Managementem – několik desítek zhotovitelů
- Stavebník
- Prague CBD s.r.o., člen skupiny Penta Real Estate s.r.o.
- Technický dozor
- K4 s.r.o.
- Zahájení projektových prací
- 2017
- Vydání stavebního povolení
- únor 2022
- Počátek výstavby
- záchranný archeologický průzkum 2017
- Dokončení
- červenec 2023
- Cena bez DPH
- 2 500 000 000 Kč
- Ocenění
- TOP ESTATE & BUSINESS, Výjimečná architektura developerského projektu , 2023
- Cena Primátora Prahy, 2023
- Best of Realty, Administrativní budovy, 2023
- CIJ Awards, Best Leading Green Development, Best Prague Office Development, 2023
- Estate Awards, Absolutní vítěz, Komerční office projekt roku, 2023
- The Prime Real Estate Gala, Nejlepší office development, 2023
- CIJ Awards, Best Office Upcoming Development, 2022
- Cena Primátora Prahy, 2023
- Fotografie
- Penta Real Estate s.r.o.