Lávka pro pěší přes kolejiště a nádraží v Chebu
Cena Inženýrské komory
Nejdelší lávka pro pěší v ČR měří 398 m a vede v Chebu nad kolejištěm se 43 kolejemi mezinárodního III. železničního koridoru TEN-T, která spojuje slovenskou Žilinu s německým Norimberkem. Přemostění tak rozsáhlé plochy bylo technicky velmi náročné nejen kvůli intenzivní vlakové dopravě, ale i kvůli mimořádně špatnému podloží. I přesto, že její vznik komplikovaly kritické roky 2020 až 2023 a insolvence zhotovitele v nejméně vhodné chvíli výsuvu nosné konstrukce, podařilo se ji dokončit ve vysoké kvalitě, za velmi nízkou jednotkovou cenou a s předpokladem nízkých provozních nákladů. A kromě toho je prostě a jednoduše krásná.
Více o stavbě
Lávka převádí pěší a cyklisty přes kolejiště nádraží v Chebu. Spojuje centrum města s jeho periferní částí Švédský vrch, umožňuje občanům rychle a bezpečně přejít železniční trať celostátního významu. V daném místě stála dříve ocelová lávka, která byla ve velmi špatném technickém stavu, v roce 2016 byla uzavřena a v roce 2018 musela být odstraněna. Až do kolaudace nové lávky v roce 2023 museli občané obcházet celý koridor nádraží trasou o délce cca dvou kilometrů po běžné komunikaci či stezkou z panelů podél železničních kolejí.
Oproti původní lávce je nová lávka kvůli zabezpečení bezbariérového přístupu prodloužena přibližně o 100 m. Díky tomu se volně napojuje na stávající místní cesty a nemusí být ukončena víceramenným schodištěm svedeným na hráz rybníka.
Celková délka lávky přes kolejiště činí 398 metrů. Nosná konstrukce délky 397 metrů zajišťuje přemostění mezi dvěma opěrami délky 395 m. Maximální výška lávky nad niveletou kolejiště je více než 11 metrů. Vnější šířka mostu činí 4,2 metru, průchozí prostor je široký 3 metry. Vnitřní pochozí část mostovky je opatřena stříkanou přímopochozí izolací.
Zabezpečení je řešeno 4 kamerami, které jsou umístěny na obou vstupech lávky a rovněž na obou pylonech. Zajišťují tak kompletní monitoring, který je napojen na městský kamerový systém. Zábradlí včetně madel bylo realizováno v nerezovém provedení. Osvětlení lávky je řešeno LED pásky, které jsou umístěny po obou vnitřních stranách lávky v prostoru pod madlem zábradlí. Kromě lávky přes kolejiště se jako součást stavby realizovaly i další stavební objekty: nájezdové rampy Riegerova a Švédský vrch, kanalizační přípojka odvodnění lávky, přeložky optických kabelů, nízkého napětí, osvětlení a další.
U nového návrhu preferoval investor konstrukci z předpjatého betonu kvůli jednodušší údržbě nad provozovaným kolejištěm. S ohledem na dodržení normových parametrů na situování podpěr v kolejišti je navržena spojitá konstrukce s hlavním polem přes třídicí kolejiště zavěšeným na dvojici ocelových pylonů. Z důvodu minimalizace stavební výšky a viditelnosti návěstidel je zvolena konstrukce s dolní mostovkou. Z hlediska minimalizace nákladů na údržbu je pro nosnou konstrukci lávky použit dvoutrámový parapetní nosník z předpjatého betonu.
Kompozičně zvolený typ zavěšené lávky tvarově dobře navazuje na industriální tvarosloví překračovaného kolejiště s množstvím bran, podpěr a závěsů trakčního vedení, a množstvím osvětlovacích stožárů seřaďovacího nádraží.
Jak probíhal výsun konstrukce lávky nad železniční tratí
Nosná konstrukce byla kvůli komplikovanému přemosťovanému území realizována ve formě výsunu. Byla zhotovována postupně ve 14 pracovních částech vyrobených ve výrobně na Švédském vrchu. Výroba jednotlivých segmentů byla navázána na schválený harmonogram výluk dotčených kolejí. Po betonáži byly jednotlivé části postupně vysouvány z výrobny a uvolnily formu pro následující část, která k nim byla přibetonována. Nosná konstrukce byla vysouvána s ocelovým výsuvným nosem přes montážní podpěry i trvalé podpěry. U vybraných trvalých podpěr bylo použito připnutí pomocí lan do výrobny kvůli výraznému podélnému sklonu 8 % na začátku lávky. Během výsunu byl na konstrukci osazen i pylon a výsun probíhal následně s ním.
Přímé kabely primárního předpětí byly postupně instalovány do příslušných částí a v pracovní spáře byly spojkovány. Lana trasovaných sekundárních kabelů spojitosti byla instalována dodatečně po výsunu protažením přes celou nosnou konstrukci v délce 400 m bez spojkování. Spodní stavbu tvoří soustava dvou opěr a devíti podpěr v kolejišti ve tvaru písmene V s hlubinným založením na mikropilotách proměnných délek od 10 do 14 metrů. Celkový počet mikropilot je 230 kusů, v celkové délce 2 676 metrů.
Hodnocení poroty
Porota ocenila konstrukční řešení unikátního technického díla visuté lávky, která umožnila bezpečné převedení pěší a cyklistické dopravy přes rozsáhlé kolejiště o 43 kolejích železniční stanice Cheb.
Na otázky odpovídá
Ing. Jan Nováček, Ph.D.
vedoucí projektant
Stráský, Hustý a partneři s.r.o.
Jak jste se v 35 letech stal vedoucím projektantem nejdelší veřejně přístupné lávky v ČR? Co bylo Vaším hlavním úkolem na této stavbě?
Realizace lávky přišla v době, kdy jsem dostal důvěru vést mostní středisko, ve kterém mám spoustu skvělých a šikovných kolegů a kolegyň. V jednom okamžiku na projektu pracovalo až osm projektantů a konstruktérů. Jako vedoucí projektant jsem měl na starosti řízení projektu a rozhodování o koncepčních částech projektu. Zároveň jsem měl velkou oporu v kolegovi Ing. Pavlu Kolenčíkovi, který na lávce znal i poslední šroubek.
Jak se spolupracuje s profesorem Jiřím Stráským, který je autorem architektonického návrhu této lávky a nositelem řady ocenění za mimořádné mostní konstrukce?
Nad návrhy konstrukcí společně diskutujeme a snažíme se vybrat vždy řešení s nejvyšší přidanou hodnotou. Často odcházím ze společných konzultací se spoustou různých skic, které mi nedají večer spát, a druhý den pokračujeme v koncepčním návrhu. Je mimořádně obohacující spolupracovat s člověkem, který má zkušenosti z realizace mostů prakticky na všech kontinentech světa. Pan profesor Jiří Stráský ovlivnil svým přístupem k návrhům mostů a konstrukcí nejednu generaci inženýrů. A já mezi ně určitě patřím.
Proč bylo nutné nahradit původní lávku?
Původní ocelová lávka bohužel trpěla několika zásadními poruchami, které vedly až k jejímu uzavření. Po zhodnocení rozsahu závad a nutných opatření pro rekonstrukci bylo jednoznačně doporučeno její odstranění, aby neudržovaná konstrukce nevytvářela nad kolejištěm potencionální riziko. Díky tomu se otevřela diskuze nad nahrazením původní lávky za novou konstrukci, která by mohla lépe splňovat požadavky na začlenění do místní infrastruktury a především umožnila přímé propojení centrální části města s jejím okolím.
Co byste na této stavbě nazval opravdovým inženýrským uměním?
Po roce provozu na lávce si dovolím tvrdit, že především celková koncepce lávky byla vhodně zvolena. Počáteční architektonicko-konstrukční návrh vytvořili kolegové prof. Jiří Stráský a Ing. Jiří Urban, kteří při rozumné spotřebě materiálu navrhli velmi elegantní konstrukci zapadající do svého okolí. I při takto komplexní konstrukci se podařilo udržet minimum detailů vyžadující údržbu. Pro budoucího správce měly být tyto náklady daleko menší v porovnání s předchozí odstraněnou lávkou.
Co bylo na tomto návrhu konstrukce technicky nejtěžší?
Realizace lávky měla spoustu neobvyklých výzev. Kdybych měl jednu vybrat, tak to bude postupný výsun konstrukce. Lávka se připravovala na Švédském vrchu v taktech po cca 30 m, do lávky se již zde musely zabetonovat ocelové pylony a konstrukci postupně vysunout nad trvalé podpěry v kolejišti. Celá tato operace se podařila s přesností do 10 mm, což považuji za velký úspěch pro všechny zúčastněné. Beton je totiž „živý“ materiál, v čase pracuje a přetváří se. Ve výrobně se postupně vybetonovaly jednotlivé části 397 m dlouhé nosné konstrukce. Ale než se vysunul poslední segment, celá lávka se zkrátila o 14 cm právě tímto vlivem.
Jaká část projektové práce byla nejnáročnější?
Lávka je sice jednoduchou spojnicí dvou částí města, avšak překlenuje složité území nad 43 provozovanými kolejemi. Situaci zároveň komplikovala skutečnost, že geologie pro založení pilířů byla asi jedna z nejhorších možných. Nacházejí se zde velmi málo únosné jíly, a proto před výstavbou samotných pilířů musela být provedena řada zkoušek mikropilot. A v neposlední řadě jsme museli pracovat se zvolenou technologií výsunu konstrukce vybraného zhotovitele stavby. Největší pensum práce nás proto čekalo v realizační dokumentaci pro zhotovitele. Pracovali jsme na ní po celou dobu realizace, která navíc probíhala v kritických letech 2020 až 2023.
Proto trvala výstavba lávky tři roky?
Dobu výstavby prodloužila zejména insolvence původního zhotovitele lávky. Bohužel tato situace nastala v době, kdy byla vysunuta konstrukce za polovinou své délky. Toto nepříjemně dopadlo na investora lávky, spoustu subdodavatelů včetně nás jako projekční kanceláře. V této fázi bylo prakticky jediným rozumným řešením lávku dostavět. Naštěstí se povedlo rychle vybrat novou zhotovitelskou firmu. Pro celý tým lidí, kteří stavěli lávku v dresu původního zhotovitele, se stala lávka natolik srdeční záležitostí, že kompletně přešli pod křídla nového zhotovitele a tato parta nadšených lidí dokázala lávku dostavět.
Můžete přepočíst celkovou realizační cenu na jednotkovou a porovnat ji s cenou obdobných mostních konstrukcí?
Z dostupných zdrojů vychází cena za 1 m² nosné konstrukce lávky na 98 tis. Kč. To ukazuje velmi dobře na adekvátní řešení z hlediska spotřeby materiálu a použité technologie výstavby. Dnes bohužel často vítězí duch nad hmotou a z některých architektonických soutěží vzejdou konstrukce, které se pak staví i za více než dvojnásobnou jednotkovou cenu. Mnohdy tyto konstrukce trpí nejenom chybnou koncepcí, ale řadou špatných detailů, které budoucímu správci přinesou obrovské náklady navíc. Dobrá konstrukce je nejenom elegantní, ale musí být správně navržená. V tomto ohledu je nenahraditelná role zkušených mostních inženýrů.
Jste spokojený s výsledkem? Jak probíhala spolupráce se zhotovitelem a TDS?
Náš obor má jednu krásnou vlastnost, na konci výstavby můžeme vidět za sebou něco hmatatelného. U lávek a mostů dnes navrhujeme na životnost 100 let, takže tyto konstrukce by nás měly přežít. Na začátku je skica na papíře a na konci konstrukce, po které se můžete projít. Na této stavbě to stejně cítili všichni. Zhotovitel, TDS i zástupci investora měli společný – cíl dostavět lávku. Kdyby každý z nás neobětoval této stavbě něco navíc, tak by zde nemohla stát.
Předání ceny
Fotogalerie
Více o stavbě
Číslo přihlášky: 44
- Lokalita
- ulice Hračkářská, Cheb
- Typ stavby
- Dopravní stavby
- Přihlašovatel
- Ing. Jan Nováček, Ph.D. (ČKAIT 1007113, IM00) – vedoucí projektant, oblast Brno
- Projektant
- Stráský, Hustý a partneři s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. Jan Nováček, Ph.D. (ČKAIT 1007113, IM00) – vedoucí projektant
- Ing. Pavel Kolenčík (ČKAIT 1004497, IM00) – projektant
- prof. Ing. Jiří Stráský, DSc. (ČKAIT 1001834, IM00, IS00) – architektonický návrh
- Ing. Jiří Urban (ČKAIT 1005813, IM00) – projektant
- Zhotovitel
- SWIETELSKY Rail CZ s.r.o.
- Zaměstanci
- Roman Kratochvíl (ČKAIT 0301586, TM00) – stavbyvedoucí
- Stavebník
- Město Cheb
- Technický dozor
- Pontex s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. Jaroslav Korbelář (ČKAIT 0001304, IM00)
- Zahájení projektových prací
- březen 2020
- Vydání stavebního povolení
- březen 2019
- Počátek výstavby
- listopad 2020
- Dokončení
- září 2023
- Cena bez DPH
- 165 289 000 Kč
- Fotografie
- SHP.eu