Biocentrum Veklice, k.ú. Senice na Hané

Biocentrum Veklice, k.ú. Senice na Hané

Čestné uznání

Biocentrum Veklice o výměře 9,81 ha vzniklo na orné půdě, na pravém břehu říčky Blaty mezi Senicí na Hané a Seničkou. Hlavním cílem bylo vytvořit mokřadní biotop a tím posílit funkci současného biokoridoru toku Blata. Vodní dílo dále zadržuje vodu v krajině a slouží jako zdroj vody při případném hašení požárů. Více informací »

Hodnocení poroty

Porota ocenila návrh i realizaci posílení funkce biokoridoru, zadržení čisté vody v krajině v nové vodní nádrži a třech mokřadních tůních.

Na otázky odpovídá

Ing. Hynek Hradský

Ing. Hynek Hradský

hlavní projektant

Mezi zahájením projektových prací a získáním stavebního povolení uplynuly čtyři roky, proč to trvalo tak dlouho?

Projektová příprava trvala poměrně dlouho z několika důvodů. Samo řešení projektu bylo časově náročné v tom, že bylo třeba najít takové zahloubení nádrže a tří tůní, aby množství vykopané zeminy se zhruba vešlo do násypu hráze. Případný přebytek zeminy – odpad, by stavbu výrazně prodražil. Pro zajímavost, výsledný projekt je čtvrtou variantou řešení tohoto problému. Určitý čas si také vyžádalo hledání optimálního rozvržení jednotlivých biotopů biocentra, to znamená vodního a mokřadního, lučního a lesního biotopu. Významné zdržení projektu pak vzniklo i následkem nového požadavku Povodí Moravy Brno, aby se zvýšil minimální zůstatkový průtok (MZP) v toku pod odběrem z Q330 na hodnotu Q270d. Prakticky by to znamenalo, že by v průměrném roce do vodní soustavy biocentra netekla žádná voda 95 dnů (poznámka redakce = 365 – 270). Až po několika jednáních jsme se mohli vrátit k původnímu zadání. Určité zdržení projektu vzniklo také při jeho přepracování na základě připomínek Regionální dokumentační komise v Ostravě, a později ještě zapracováním dalších připomínek Supervize OIČPF (Oddělení investičních činností a programového financování) SPÚ ČR v Praze.

Co bylo pro Vás jako hlavního projektanta této stavby nejtěžší?

Nejtěžší bylo asi přesvědčit Povodí Moravy, aby ustoupilo od navýšení minimálního zůstatkového průtoku. Bez toho by již hotový projekt nebylo možné realizovat.

Co byste na tomto projektu označil za opravdové inženýrské umění?

Především to, jak se v daných podmínkách podařilo dostat do hlavní nádrže biocentra přijatelně čistou vodu. Ta je totiž přiváděna z potoku Blata, který protéká intenzivně obhospodařovanou zemědělskou krajinou. Už jeho název něco o čistotě vody v toku napovídá. Bylo náročné vymyslet technické uspořádání kombinovaného odběru vody drenážemi a z hladiny tak, aby umožňoval jednoduché nastavování podle čistoty vody v toku, a přitom vyhovoval požadavkům Povodí Moravy. Navrhl jsem zcela nové řešení, které ale vlastník toku dlouho odmítal s tím, že ho nemá ověřeno. Až po podrobném technickém projednání s ním souhlasil.

Jak biocentrum funguje po dvou letech od dokončení?

Biocentrum Veklice sleduji prakticky každý týden. Po dvou letech provozu mohu říci, že vodní soustava biocentra funguje výborně. Odebíraná voda se zbavuje přemíry živin už v prvních dvou tůních tak, jak předpokládal projekt. V hlavní nádrži je přijatelně čistá voda, je průhledná nejméně do hloubky 50 cm. Poněkud větší, než předpokládal projekt, je průsak dnem nádrže (ne hrází). Zde je však předpoklad, že jakmile se na dně vytvoří vrstva jemných sedimentů, bude průsak slábnout. Při letošních povodních se voda napouštěla drenážemi a zůstala čistá.

Jak na toto vodní dílo reagují místní?

Občané jsou vodním dílem nadšeni. Například, hned po jeho napuštění mě na místě oslovil jeden občan: „Pane inženýre, moc, moc děkujeme, ani ve snu by mě nenapadlo, že by v Senici na Hané mohla vzniknou tak nádherná vodní plocha“.

Mohl byste stručně popsat, proč se toto biocentrum realizovalo?

Obec Senice na Hané leží v intenzivně obhospodařované krajině, s naprostým nedostatkem zeleně, bez vodních či mokřadních ploch. Tento nedostatek krajiny nejvíc pociťovali místní rybáři, myslivci, hasiči a další občané Senice na Hané. Již v roce 2005 místní spolek rybářů chtěl realizovat menší rybník a zavázal se finančně podílet na přípravě stavby. Pravda je taková, že bez rybářů by biocentrum asi nevzniklo.

Jak se vám líhnou žáby aneb jaký vliv má biocentrum na okolní krajinu?

Je zajímavé pozorovat, jak příroda, když se jí nabídne plocha, dovede tuto rychle zabydlet. Už několik měsíců po kolaudaci stavby bylo vidět tisíce malých žabek, jak putují z biocentra do jeho okolí. Místy jich bylo tolik, že nebylo kam šlápnout. Dosud jsem nic podobného neviděl. Rákosiny se zatím rozšířily jen asi na čtvrtině projektem plánované plochy, a už zde zahnízdila řada vodních ptáků.

Předání ceny

Předání ceny dne 19. října na Shromáždění delegátů ČKAIT v hotelu Pyramida v Praze. Zleva předseda ČKAIT Ing. Robert Špalek, ředitelka odboru územně a stavebně správního MMR Ing. Ivana Jakoubková, člen představenstva Ing. Petr Dospiva, Ph.D, přihlašovatel stavby Ing. Hynek Hradský
Předání ceny dne 19. října na Shromáždění delegátů ČKAIT v hotelu Pyramida v Praze. Zleva předseda ČKAIT Ing. Robert Špalek, ředitelka odboru územně a stavebně správního MMR Ing. Ivana Jakoubková, člen představenstva Ing. Petr Dospiva, Ph.D, přihlašovatel stavby Ing. Hynek Hradský

Přílohy

Číslo přihlášky: 26

Lokalita
Senice na Hané; p.č. 1350, 1351, 1352
Typ stavby
Vodní stavby
Přihlašovatel
Ing. Hynek Hradský (ČKAIT 1201457, TV03) – hlavní projektant, oblast Olomouc
Projektant
Ing. Hynek Hradský (ČKAIT 1201457, TV03) – hlavní projektant
Ing. Petr Ondruška (ČKA 02948, A.3.1) – vegetační úpravy, založení LBC
Zhotovitel
SPH stavby s.r.o.
Zaměstanci
Ing. Michal Macháček (ČKAIT 1007030, TD02) – stavbyvedoucí
Stavebník
ČR – Státní pozemkový úřad
Technický dozor
Miroslav Tandler (ČKAIT 1200052, SD02)
Ing. Pavel Hrabina (ČKAIT 1201141, IV00)
Zahájení projektových prací
únor 2014
Vydání stavebního povolení
říjen 2018
Počátek výstavby
srpen 2020
Dokončení
březen 2022
Cena bez DPH
28 000 000 Kč
Ocenění
Stavba roku Olomouckého kraje, Stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské, Cena hejtmana Olomouckého kraje, 2022
Fotografie
Stavba roku Olomouckého kraje