Konverze bývalých jatek na galerii Plato Ostrava
Čestné uznání
Stará ostravská jatka se v září 2022 proměnila v moderní výstavní prostor. Za první rok se stala nejnavštěvovanější mimopražskou galerií současného umění v ČR, kterou si prohlédlo už téměř 35 tisíc osob. Původní cihelné fasády kontrastují s bílými konstrukcemi nástaveb a šedými plochami pohledového betonu nových nosných konstrukcí. Unikátní jsou mohutné otočné stěny, které propojují vnitřní část galerie s venkovním prostorem. Na záchraně této historicky cenné budovy se významně podílela ostravská kancelář MS-projekce s.r.o., která měla na starosti prováděcí projekt stavby.
Více o stavbě
Historicky hodnotné jsou původní litinové sloupy, zachovalé restaurované původní dřevěné schodiště a zachovaná část technologického zařízení v prostorách historické věže. Nové mohutné technologické rozvody (nuceného větrání při požáru) jsou vedeny pod podlahou,aby nerušily historické vnitřní prostory. Nejcennější exponáty mohou být bez obav umístěny ve speciálně chráněné místnosti, kde při hašení případného požáru není používána obvyklá vodní mlha, ale směs plynu, která hasí požár, ale přesto umožní dýchání návštěvníků.
Hodnocení poroty
Porota ocenila přístup projektového řešení na záchranu cenného památkově chráněného objektu zchátralých historických jatek v centru města s unikátním systémem mohutných otočných stěn propojujících interiérové výstavní prostory s exteriérem.
Na otázky odpovídá
Ing. Jaroslav Habrnal
vedoucí projektant a statik
MS-projekce s.r.o.
V čem byla konverze ostravských jatek náročná?
Architekti navrhli velmi smělé konstrukční zásahy do budovy. Požadovali značně volné rozpony výhodné pro výstavní sály. Zcela mimořádným zásahem bylo zřízení obrovských otočných betonových vrat v nosných stěnách historické stavby. Vrata otevírá motor umístěný v nově zřízeném podzemním bunkru. Toto řešení je evropským unikátem. Do již tak chatrné historické stavby byly vneseny obrovské působící síly, které by nevydržela. Proto bylo nutné provést detailní statický výpočet a zesílit kritická místa stavby pomocnou ocelovou konstrukcí a doplnit založení na mikropilotách, protože podloží je zde velmi nekvalitní. Stavba se nachází v blízkosti bývalé městské stoky s kontaminovaným okolím.
Jak jste si poradili s požadavkem na „pohyblivou architekturu“ podle evropsky proslulého autora návrhu Roberta Konieczného?
Realizace jeho smělých záměrů byla velkou výzvou i pro zkušeného statika. Aby se pohybovaly velké části stavby, je u běžných staveb naprosto nezvyklé. Většinou si všichni přejeme, aby stavba pevně stála. Robert Konieczny je ale skvělý odborník na vizuální návrh budovy, který důsledně řeší detaily jejího provedení.
Velkým problémem bylo hlavně to, že architekti obecně, a ti polští zejména, pracují na projektu až na poslední chvíli a jsou ochotni udělat v něm zcela zásadní změny těsně před jeho dokončením. Tím se do složité vazby jednotlivých profesí zapojených do projektu vnesl chaos, s nímž se během realizace obtížně pracuje. Jenom díky dobré souhře a operativnosti celého projektového a realizačního týmu se povedlo stavbu zvládnout.
Fotogalerie
Více o stavbě
Číslo přihlášky: 65
- Lokalita
- Porážkova 3395/26, Moravská Ostrava
- Typ stavby
- Pozemní stavby
- Přihlašovatel
- Ing. Jaroslav Habrnal (ČKAIT 1100365, IP00, IS00) – vedoucí projektant a statik, oblast Ostrava
- Projektant
- MS-projekce s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. Jaroslav Habrnal (ČKAIT 1100365, IP00, IS00) – HIP, statika
- Ing. Petr Hanko – stavební část, koordinace
- Pavel Šlancar – stavební část, detaily
- Martina Volná – statika, MKP modelování
- KWK Promes
- Zaměstanci
- Arch. Robert Konieczny – autor návrhu
- Zhotovitel
- Zlínstav a.s.
- Zaměstanci
- Martin Kraina (ČKAIT 1103156, TP00) – hlavní stavbyvedoucí
- Jiří Lovas – stavbyvedoucí
- Stavebník
- Statutární město Ostrava
- Technický dozor
- Jiří Körbel
- Zahájení projektových prací
- leden 2018
- Vydání stavebního povolení
- srpen 2019
- Počátek výstavby
- duben 2020
- Dokončení
- květen 2022
- Cena bez DPH
- 265 000 000 Kč
- Fotografie
- © PLATO Ostrava – autor Martin Polák