Přihlášení do 21. ročníku Ceny inženýrské komory
Soutěž ČKAIT o nejlepší realizované stavby i nerealizované inženýrské návrhy dokončené v letech 2022 až 2024
Do soutěže se můžete přihlásit pomocí tohoto formuláře. Nejdříve si však prosím přečtěte soutěžní podmínky níže.
Soutěžní podmínky
Cíl a poslání soutěže
- Vyhlašovatelem soutěže Cena Inženýrské komory (dále CIK) je Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (dále ČKAIT).
- Posláním soutěžní přehlídky CIK je prezentace stavařského umění a propagace a ocenění náročné práce autorizovaných osob z řad inženýrů, techniků a stavitelů v oblasti realizace staveb a nerealizovaných projektů.
Podmínky účasti
- Do soutěže 21. ročníku CIK budou přijaty přihlášky inženýrských návrhů, a to realizovaných staveb nebo nerealizovaných projektů:
- realizované stavby musí být dokončeny a zkolaudovány v období od 1. ledna 2022 do 31. prosince 2024,
- nerealizované projekty musí mít datum podání žádosti o vydání územního rozhodnutí, povolení stavby nebo povolení stavebního záměru od 1. ledna 2022 do 31. prosince 2024.
- Přihlašovatelem inženýrského návrhu může být pouze autorizovaná osoba ČKAIT (dále přihlašovatel) s případnými spoluautory, členy i nečleny ČKAIT.
- Přihlašovatel inženýrského návrhu se na jeho vzniku musí významně podílet jako hlavní projektant, stavbyvedoucí, zástupce zhotovitele, technický dozor stavebníka, zástupce stavebníka, nebo v jiné významné pozici, kterou upřesní v přihlášce.
- Podáním přihlášky do soutěže přihlašovatel potvrzuje, že se na inženýrském návrhu významně podílel. V případě inženýrského návrhu více zpracovatelů zároveň potvrzuje, že tyto informoval o podání přihlášky. Přihlašovatel ručí za správnost a pravdivost všech údajů a nese důsledky vyplývající z porušení ochranných a autorských práv.
- Do soutěže mohou být přihlášeny veškeré inženýrské návrhy bez velikostního a obsahového omezení, jež splňují podmínky soutěže.
- Přihlašovatel ručí v případě ohodnocených inženýrských návrhů za správnost místa uložení diplomu, plakety a odpovídajícího přerozdělení případné finanční odměny podle podílu spoluautorů.
- Podané podklady musí být označeny jménem přihlašovatele.
- Přihlášení inženýrského návrhu do soutěže je bez poplatků.
- Přihlášky uplatněné pro inženýrské návrhy v předchozích ročnících soutěže nemohou být účastníky opakovaně podávány do nových ročníků soutěže. Porota v takovém případě přihlášku nebude hodnotit a vyřadí ji ze soutěže.
- Soutěže se nemohou zúčastnit členové poroty. Není přípustné, aby se člen poroty podílel na kterémkoliv přihlášeném inženýrském návrhu.
Formální náležitosti přihlášky
Přihláška do soutěže CIK je samostatnou přílohou a nedílnou součástí soutěžních podmínek. Tato přihláška obsahuje:
- Vyplněný přihlašovací formulář do soutěže CIK v elektronické podobě obsahuje údaje o přihlašovateli, údaje o inženýrském návrhu a odkaz na požadované přílohy v elektronické podobě (je vyplněn v posledním kroku elektronické přihlášky). Přílohy v elektronické podobě budou dokumentovat stručně a srozumitelně inženýrský návrh a jeho řešení.
- Požadovanými přílohami přihlášky do soutěže jsou:
- Projektová dokumentace ke stavebnímu povolení v minimálním rozsahu s částmi A, B, C a doplněná o charakteristické výkresy (půdorysy, řezy, pohledy, případně doplněné o schéma netradičního konstrukčního řešení a řešení stavebního detailu) ve formátu PDF;
- Tři kvalitní charakteristické fotografie stavby po dokončení ve vysokém (nejlépe originálním) rozlišení minimálně 7 800 px × 5 800 px ve formátu JPEG. Jedna z fotografií bude celkový pohled z dronu z nadhledu. Každá z fotografií bude použitelná pro plakát o formátu cca 80 x 45 cm.
- Deset dalších fotografií charakterizujících stavbu po dokončení (z exteriéru i interiéru). Fotografie budou použitelné pro katalog o formátu A4 na šířku (3 600 px × 2 600 px) a webovou prezentaci cik.ckait.cz.
- Deset fotografií z výstavby či stavebních detailů. Fotografie budou použitelné pro katalog o formátu A4 na šířku (3 600 px × 2 600 px) a webovou prezentaci cik.ckait.cz.
Termíny
- Přihlašovatelé vyplní přihlášku formou elektronického formuláře včetně odkazu na přílohy v termínu od 1. ledna do 10. dubna 2025.
- Administrace přihlášek, příprava podkladů pro porotu a jejich předložení porotě organizačně zajišťuje ve spolupráci s předsedou poroty Středisko vzdělávání a informací ČKAIT v Praze, a to do 30. dubna 2025.
- Porota soutěže prostřednictvím svého předsedy je oprávněna vyžadovat doplnění podkladů soutěže ze strany přihlašovatele.
- Jednání poroty se uskuteční v období květen až červen 2025.
- Doporučení a návrhy budou předložen představenstvu na červnovém zasedání 2025.
- Hlasování veřejnosti bude probíhat od 1. června do 5. září 2025 na stránkách soutěže cik.ckait.cz.
- Vyhlášení výsledků se uskuteční na Shromáždění delegátů dne 18. října 2025.
Porota a hodnocení inženýrských návrhů
- Porotu soutěže jmenuje představenstvo ČKAIT. Přihlášené inženýrské návrhy do soutěže 21. ročník CIK bude posuzovat pětičlenná porota ve složení: Ing. Renata Zdařilová, Ph.D. (předsedkyně poroty), Ing. Michal Drahorád, Ph.D., Ing. Radek Lukeš, Ing. Čestmír Novotný a Ing. Pavel Pejchal, CSc.
- Porota je při své činnosti povinna dodržovat zásady „Soutěžní podmínky Ceny Inženýrské komory“.
- Porota při posuzování přihlášených inženýrských návrhů postupuje následovně:
- Předseda poroty ve spolupráci se Střediskem vzdělávání a informací ČKAIT provede formální kontrolu zaslaných přihlášek do soutěže včetně příloh, včetně porovnání s vypsanými podmínkami.
- Předseda poroty svolá a vede jednání poroty.
- Porota hodnotí inženýrské návrhy na základě přihlášky soutěže a na základě možné návštěvy realizované stavby.
- Porota navrhuje ocenění nejlepších inženýrských návrhů. Obvykle navrhuje udělit čtyři hlavní ceny, jednu zvláštní cenu za mimořádný přínos a šest čestných uznání. Ceny jsou obvykle udělovány bez určení dalšího pořadí.
- Porota soutěže má právo neocenit žádný z inženýrských návrhů, popř. počet ohodnocených návrhů s odůvodněním snížit, rozšířit, případně navrhnout jiný způsob ohodnocení.
- Návrh na rozdělení cen a čestných uznání předloží předseda poroty ke schválení Představenstvu ČKAIT, a to v potřebném předstihu před Shromážděním delegátů ČKAIT.
- Představenstvo ČKAIT rozhoduje o udělení cen a čestných uznání a schvaluje případnou finanční odměnu pro oceněné návrhy.
- Návrh poroty a rozhodnutí Představenstva ČKAIT je konečné a nenapadnutelné. Právní cesta řešení případných sporů je vyloučena.
- Kritéria posuzování inženýrských návrhů – inženýrské návrhy budou posuzovány na základě zaslané přihlášky a připojených příloh. Porota ve svém posuzování zohlední zejména:
- komplexnost řešení inženýrského návrhu;
- kvalitu investičního záměru a účelnost inženýrského návrhu;
- kvalitu stavebních a řemeslných prací, vhodnost použitých stavebních materiálů a nových technologií;
- hledisko trvalé udržitelnosti stavění v jeho ekonomické, environmentální i sociální podobě s aktuálním důrazem na energetickou náročnost staveb;
- další kritéria v návaznosti na konkrétní inženýrský návrh, jeho specifika a hodnocení poroty.
Cena veřejnosti
ČKAIT vyhlašuje v rámci soutěže CIK také Cenu veřejnosti. Tato cena bude výsledkem internetového hlasování členů i nečlenů ČKAIT. Inženýrský návrh s největším počtem internetových hlasů veřejnosti získá Cenu veřejnosti a Cenu pojišťovacího makléře PM ČKAIT, s.r.o.
Osobnost ČKAIT
Nominaci může navrhnout každý z členů představenstva, dozorčí rady, stavovského soudu, předsedů oblastí, předsedů profesních aktivů, pracovních komisí a poradců předsedy (tzv. Profesní akademie). Nominaci je možné podat do 10. dubna 2025.
Udělování titulu Osobnost ČKAIT navazuje na ocenění 30 osobností u příležitosti 30 let ČKAIT (30let.ckait.cz). Seznam oceněných osobností bude uvěřejněn na stránkách osobnosti.ckait.cz. O udělení titulu Osobnost ČKAIT rozhoduje představenstvo na návrh poroty a předsedy ČKAIT.
Záveřečná ustanovení
- ČKAIT má právo uveřejnit přihlášené inženýrské návrhy se všemi zaslanými podklady na stránkách soutěže cik.ckait.cz, v katalogu soutěže, ve svých publikacích a v dalším odborném tisku, prezentovat je v elektronických médiích a výstavách v tuzemsku a zahraničí bez nároků na honorář nebo úhradu nákladů přihlašovateli. Osobnostní autorská práva budou zachována.
- Vyhlášení soutěžních podmínek a výsledků soutěže bude zveřejněno v periodikách a na internetových stránkách cik.ckait.cz, v odborném tisku a prostřednictvím oblastních kanceláří ČKAIT.
- Přihlašovatelé ohodnocených inženýrských návrhů obdrží při vyhlášení výsledků soutěže na Shromáždění delegátů ČKAIT v roce 2025 diplom, publikaci a případné finanční ocenění podle rozhodnutí Představenstva ČKAIT. Finanční ocenění se bude řídit vnitřními předpisy ČKAIT a bude zdaněno podle platných právních předpisů.
- Vyhlášení výsledků CIK je spojeno s vydáním prestižní publikace, putovní výstavy, kalendáře, rozšířeného vydání časopisu Z+i ČKAIT a dalších mediálních výstupů ČKAIT.
- Vyhlášení výsledků soutěže proběhne v úvodu jednání následujícího Shromáždění delegátů ČKAIT v roce 2025.
- Soutěžní podmínky CIK schvaluje Představenstvo ČKAIT.
- Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) administrativu a organizaci CIK zajišťuje prostřednictvím Střediska vzdělávání a informací.
Sokolská 1498/15, 120 00 Praha 2
tel.: 227 090 111
e-mail: ckait@ckait.cz