Multifunkční fotbalový stadion v Hradci Králové
Finalista
Multifunkční stadion má při fotbalovém utkání kapacitu 9 300 sedících diváků, při koncertu při zaplnění hrací plochy celková kapacita 25 000 návštěvníků. Nosné konstrukce multifunkčního stadionu jsou propojeny s uceleným zastřešením tribun. Konstrukční řešení tvoří kombinace železobetonových monolitických tribun, ocelové konstrukce zastřešení s podvěšeným střešním pláštěm. Opláštění je řešeno nosnými ocelovými sloupky s výplní hliníkovým tahokovem. Součástí bylo i přemístění a repase tzv. „lízátek“ – stávajících osvětlovacích stožárů typických pro Hradec Králové.
Více o stavbě
Pozemek se stadionem se nachází blízko centra Hradce Králové a je v tradičně sportovní oblasti. Podle původní koncepce všesportovního stadionu byla vytvořena fotbalová plocha olemovaná běžeckým oválem s na vnějším obvodu navršenými pískovými valy pro umístění tribun pro diváky. Součástí postupné výstavby byly i osvětlovací stožáry, pro svůj tvar nazývané „Lízátka“.
Časem však ze stadionu vymizely všechny sportovní aktivity kromě fotbalu a prostor se stal nevyhovujícím pro fanoušky. Snahy o rekonstrukci vyústily vypsáním soutěže na studii výstavby formou Design & Build, kterou vyhrálo sdružení Strabag a.s., Geosan Group a.s. a D&D Elektromont s.r.o. s návrhem ateliéru Tomáš Vymetálek Architects s.r.o. a s podporou ve statice od firmy SKÁLA & VÍT, s.r.o.
Soutěžní studie říjen 2020 – únor 2021
Konstrukční systém byl ve studii nakonec zvolen následujícím způsobem: První část tvořily prefabrikované železobetonové konstrukce se sloupy vetknutými do hlav pilot, tribunovým nosníkem spojitým přes dvě nestejná pole, tribunovými lavičkami rozponu 9,6 a 10,1 m v rovných částech a ocelovou konstrukcí zastřešení tvořenou příhradovými vazníky s vyložením cca 14 m vetknutými do železobetonových sloupů, zavěšenými vaznicemi u spodního pasu vazníků a podvěšenými nosníky pro uložení střešního pláště z trapézových plechů, desek na bázi dřeva a střešní fólie.
Druhou část tvořil monolitický železobetonový skelet s prefabrikovanou částí tribun a principiálně stejným systémem zastřešením tribun ocelovou konstrukcí a pouze jiným sklonem střešního pláště. Pro změnu sklonů byla navržena dvě přechodová pole vyrovnávající změnu spádu střech, tak aby lem střechy nad hrací plochou byl v konstantní výšce a měnil se pouze spád k vnějšímu obvodu stadionu. V prostoru za brankami na severní a jižní tribuně byla navržena konstrukce pro obrazovky s rozměry cca 6,9 × 10,6 m připevněná na dva atypické vazníky s dalšími vzpěrami a ztužením.
Fasáda po obvodu stadionu byla navržena ze systému sloupků průřezu T s proměnnou výškou stojiny, které jsou svařeny z plechů. Sloupky byly připojeny v patě na obvodovou ŽB stěnu stadionu a dále se opíraly ve dvou až pěti úrovních o tenkostěnné paždíky tvaru C. Mezi sloupky byly navrženy rámečky z úhelníků ohnutých z plechu, které nesou výplň z tahokovu s maximálním poměrem zaplnění 50 %.
V rohových obloucích byly o nosnou konstrukci tribun opřeny původní stožáry osvětlení. Kotvení hlavního dříku bylo na úrovni terénu kolem stadionu a původní trubkové vzpěry, které se opíraly o val původního stadionu, byly nahrazeny opřením o konstrukci tribuny ve stejné výšce. Na základě kontrolních prohlídek a vlastní vizuální kontroly stožárů včetně kotevních bodů a plošin pro přístup k svítidlům a ekonomického rozboru bylo vyhodnoceno, že je výhodnější stožáry položit, důkladně prohlédnout včetně diagnostiky materiálu, svarů a povrchové úpravy, porušená místa opravit a stožáry znovu vztyčit než stožáry sešrotovat a postavit nové.
Prováděcí projekt v režimu Design & Build březen 2021 – listopad 2023
Celá realizace stadionu včetně projekčních prací byla poznamenána událostmi, které následovaly po únoru 2021. Práce zahájil celý projekční tým v březnu 2021 celkovou prověrkou navržené stavby, vyjasněním zadání, obhájením koncepce především střechy, kdy jsou všechny nosné konstrukce umístěny nad střešním pláštěm. V první fázi byl dopracován statický a následně konstrukční model stávajících osvětlovacích stožárů, aby mohly být ověřeny jejich finální polohy v nových pozicích kolem nového stadionu v návaznosti na osvětlení a další souvislosti.
Byly připraveny podklady pro bezpečnou demontáž stožárů a jejich uložení na staveništi. Byl vypracován popis demontáže a staticky ověřen způsob zavěšení stožáru ve dvou místech na dva jeřáby. Inspirací byly staré fotografie z montáže, pouze hlavní závěs pod korunou nemohl být obnoven. Byl navržen nový závěsný bod z plechů přivařených k dříku stožáru. Únosnost přípoje byla při vlastní demontáži ověřena napnutím pomocí jeřábu na přikotveném stožáru. Následně pak byly odříznuty styčníkové plechy vzpěr a pata stožáru.
Souběžně s touto přípravou byly dopracovávány statické modely tribun, jejich zastřešení a opláštění. Postupně se na základě vývoje cen na trhu z prefabrikovaných konstrukcí staly konstrukce monolitické a ocelové konstrukce zastřešení prošly několikastupňovou optimalizací až do konečné fáze, kdy v části severní, východní a jižní tribuny byly doplněny vzpěry mezi spodními pasy vazníků a betonovým sloupem. Vzpěry jsou jedinou viditelnou částí ocelové konstrukce pod střešní rovinou. Detailním výpočtem bylo prověřeno připojení ocelových vazníků k železobetonovým sloupům. Během tohoto procesu probíhalo výběrové řízení na dodavatele ocelových konstrukcí s konzultacemi dostupnosti navržených profilů.
Systém fasád byl také optimalizován z hlediska spojů, kotvení, délky a rozteče sloupků. Na fasádu také byly doplněny název stadionu a logo, které byly původně uvažovány na samostatné konstrukci. V konečném návrhu byly ke kotvení využity zesílené fasádní sloupky. Dříky sloupů osvětlovacích stožárů kotvené k základové patce byly ve spodní třetině podepřeny dvěma šikmými podpěrami z podélně svařovaných trubek průměru 426 mm a tloušťkou stěny 12 mm opřenými do patek spojených se základy hlavních nosných sloupů věnce tribun.
Fotogalerie
Více o stavbě
Číslo přihlášky: 07
- Lokalita
- Malšovická, Hradec Králové
- Typ stavby
- Pozemní stavby
- Přihlašovatel
- Ing. Vladimír Ferkl (ČKAIT 0600250, IS00) – projektant, oblast Hradec Králové
- Projektant
- ARCHAPLAN s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. Martin Dohnal (ČKAIT 0602072, IP00) – hlavní inžený projektu
- Ing. Robert Prix (ČKAIT 0601268, IH00, IP00) – generální projektant, stavební a požárně bezpečnostní řešení
- Tomáš Vymetálek Architects s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. arch. Tomáš Vymetálek (ČKA 02965, A.0) – architektonický návrh
- SKÁLA & VÍT, s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. Vladimír Ferkl (ČKAIT 0600250, IS00) – statické řešení ocelových konstrukcí
- Ing. Ivan Šemík (ČKAIT 0700931, IS00) – statické řešení betonových konstrukcí
- Zhotovitel
- Sdružení Strabag a.s., Geosan Group a.s., D&D Elektromont s.r.o.
- Stavebník
- Statutární město Hradec Králové
- Zahájení projektových prací
- březen 2021
- Vydání stavebního povolení
- únor 2022 (Změna stavby před jejím dokončením)
- Počátek výstavby
- duben 2021
- Dokončení
- srpen 2023
- Cena bez DPH
- 539 000 000 Kč