Oprava havárie kanalizační stoky na Pražském hradě
Finalista
Počátkem června 2018 zasáhla Prahu silná bouřka. Na Pražském hradě v místě Jeleního příkopu došlo k vyvrácení vzrostlých stromů, čímž došlo k poškození kanalizační stoky, které byla uložena mělce pod terénem v prudkém svahu. V důsledku zvodnění narušeného svahu vlivem srážek a odpadní vodou z poškozené kanalizační stoky došlo ke ztrátě stability svahu a jeho následnému sesuvu. Důsledkem svahového pohybu byl totální kolaps kanalizační kameninové stoky DN 500.
Více o stavbě
Pro okamžité funkční zprovoznění kanalizační stoky byla provedena provizorní sanace, která spočívala v uložení nového potrubí PVC DN500 a jeho stabilizaci ve svahu stříkaným betonem. Stávající vodohospodářská koncepce překonání výškového rozdílu skluzem byla nevyhovující a to zejména z následujících důvodů. Sklon stoky v místě svahu je 600 ‰ a kapacitní rychlost proudění v odpadním potrubí je 14 m/s (50 km/h).
Městské standardy hlavní ho města Prahy připouštějí ve zcela výjimečných a odůvodněných případech maximální průtočnou rychlost max. 10 m/s (36 km/h). V úsecích, kde je překročena maximální povolená rychlost, se má navrhnout spadiště. Současně se doporučuje minimalizovat počet spadišť a preferovat jedno hlubší spadiště oproti většímu počtu mělčích spadišť v kaskádě. Na základě výše uvedeného bylo rozhodnuto o výstavbě spadiště a odtokové stoky.
Severní stěna šachty byla částečně obnažená, neboť se nacházela v místě svahového sesuvu a zemní tlak působil na šachtu pouze ze tří stran. Z tohoto důvodu bylo nutné zajistit její stabilitu proti posunutí směrem do Jeleního příkopu. Kotvení šachty bylo provedeno injekčními zavrtávacími tyčemi.
Ražba štoly probíhala ve zvodnělých navážkách, neboť původní stoka byla poškozena více, než se předpokládalo a stále tak docházelo k částečnému dotování zeminového prostředí vodou. Při ražbě tedy hrozilo reálné nebezpečí závalu z lokální zvodně a proto musela být prováděna stabilizující injektáž předpolí.
Z důvodu umístění stavby v areálu Pražského hradu podléhaly veškeré stavební práce přísným bezpečnostním opatřením. Na staveništi byla trvale přítomna hlídka Hradní stráže ozbrojená samopalem, která nevpustila na staveniště nikoho bez příslušného průkazu. Žádný odchod pracovníků na svačinu se neobešel bez důkladné kontroly pomocí detektorů. Na stavbu nemohlo přijet žádné vozidlo bez předchozího nahlášení. Jakákoliv společenská událost na Pražském hradě znamenala automaticky přerušení výstavby.
Sklon svahu i omezené možnosti přístupových cest na staveniště vylučovaly nasazení běžné stavební techniky.
U vodohospodářských staveb se exponovaná místa provádí z lomového kamene. V rámci stavby bylo zpracováno 719 ks kamene o celkové hmotnosti 55 tun.
Fotogalerie
Více o stavbě
Číslo přihlášky: 68
- Lokalita
- U Prašného mostu (Jelení příkop), Praha 1 - Hradčany
- Typ stavby
- Vodní stavby
- Přihlašovatel
- Ing. Michal Sedláček, Ph.D. (ČKAIT 0008812, MIK, SaD, GE) – projektant-statik, oblast Praha
- Projektant
- KO-KA s.r.o
- Zaměstanci
- Ing. Jan Řehoř
- Zhotovitel
- Čermák a Hrachovec a.s.
- Stavebník
- Pražské vodovody a kanalizace a.s.
- Dokončení
- listopad 2020
- Cena bez DPH
- 29 000 000 Kč