Projekt – Orbita – Kotelna Park Radlice III. etapa
Cena Inženýrské komory
Porota ocenila projekt se zcela mimořádnou koncepcí využití 120 m vysokého komína pro stavbu polyfunkčního domu s byty a kancelářemi ve tvaru klikové hřídele leteckého motoru jako memento bývalé továrny na letecké motory. Stavba by se mohla stát symbolem Radlic a svým uživatelům nabídnout jedinečný 360 stupňový výhled na Prahu.
Více o stavbě
Cílem bylo využít potenciálu tohoto zajímavého brownfieldu a oživit opuštěné industriální stavby s maximální snahou o zachování „genia loci“ místa. Komín býval součástí energetického centra továrny Walter (později n. p. Motorlet) a je důležitým orientačním bodem a symbolem celých Radlic. Základním motivem architektonického řešení komína se stala kliková hřídel vrtulového motoru. Komín tvoří osu hřídele a podlaží jeho čepy. Nový dynamický objekt s vyváženým středem se má stát mementem bývalé továrny na letecké motory.
Hlavním konstrukčním prvkem domu je stávající 120 m vysoký železobetonový komín. Uvnitř komína je umístěno vertikální komunikační jádro se schodištěm a evakuačním výtahem. Komín má průměr dole cca 7,5 m, nahoře 4,5 m, tloušťka stěny je proměnná od 460 do 200 mm. Funkční podlaží jsou na komín zavěšena ve výšce 20 až 45 m nad terénem. Celá ocelová konstrukce spočívá na novém železobetonovém kruhovém pilíři (vně komínového tělesa), který je opřen o stávající základ komína zesílený pilíři tryskové injektáže. Spodní část komína až po funkční podlaží je zesílena novým železobetonovým dříkem tl. 350 mm. Jednotlivá podlaží jsou konstrukčně provedena jako příhradová deska s primárními radiálními vazníky, jichž je celkem 15. Tyto „paprsky“ vytvářejí nosné prvky, které jsou podpírány hlavními vnitřními sloupy poblíž dříku komínového tělesa a dále jsou podpírány či zavěšeny pomocí ocelových sloupů vždy v obvodové linii fasády daného podlaží. V linii těchto obvodových sloupů je též prostorové ztužení pomocí diagonál tvaru „V“. Ztužidla přenášejí vodorovná zatížení do celé konstrukce. Dům je hmotově řešen vzájemně vystřídanými kruhovými a eliptickými podlažími, které se ve stejném pozičním schématu otáčí po výšce navzájem o 120 °. Tímto uspořádáním je zachována celková tvarová symetrie, jež poměrně dobře zajišťuje prostorovou tuhost a vzájemnou provázanost celé konstrukce.
Polyfunkční dům obsahuje kromě pěti bytových podlaží (3.–7. NP ve výšce 25 až 45 m nad terénem) také administrativní podlaží (2. NP ve výšce 20 m nad terénem) a nad nimi ještě technické podlaží pro umístění zařízení TZB. Na úrovni terénu (1. NP) je společná vstupní hala se zázemím (sklepní kóje, technická místnost, úklid) a napojení na stávající parkoviště v 1. PP.
Fotogalerie
Více o stavbě
Číslo přihlášky: 02
- Typ stavby
- Pozemní stavby (bydlení)
- Přihlašovatel
- Ing. Petr Blažka (0005705, IP00) – projektant, oblast Praha
- Projektant
- DELTAPLAN s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. Petr Blažka (0005705, IP00) – stavební část a koordinace profesí
- Ing. arch. Petr Jón
- Ing. Miloš Keltner
- STATIC BUREAU PRAHA s.r.o.
- Zaměstanci
- Ing. Karel Mikeš, Ph.D. (0010590, IS00, IP00) – stavebně-konstrukční řešení:
- STATIC BUREAU PRAHA s.r.o.
- Zaměstanci
- Bc. Anežka Suchá
- Bc. Robin Blažek
- Bc. Radim Hainc
- Ing. Ivan Píša (0000520, IS00)
- Atelier Hoffman
- Zaměstanci
- Ing. arch. Patrik Hoffman (03673, A2) – generální projektant a architektonické řešení
- Ing. arch. Peter Panulin
- Ing. arch. Vavřinec Jiránek
- Ing. arch. Lenka Brožová
- Ing. arch. Matej Marada
- Ing. arch. Tomáš Černý
- Ing. arch. Tereza Mirská
- Ing. arch. Viola Vopalecká
- Ing. arch. Petr Rejnuš
- Stavebník
- Walter a.s.
- Zahájení projektových prací
- duben 2018
- Vydání stavebního povolení
- prosinec 2019
- Ocenění
- German Design Awards, Special, 2021